How to restore your files in our servers

From Intelligent Materials and Systems Lab

Revision as of 09:36, 14 June 2007 by Jaanuska (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Shortly:

1) Please, login to a computer, where you have a corrupted/lost file
(flint, maakivi, etc.)
2) type on a command line: "recover –s nsrhost.ut.ee"
3) In the recover mode, enter directory to browse: /full/path/of/your/
local/directory/where/is/a/corrupted/file
4) In the recover mode, use a command "ls -la" to browse files in the backup list
5) In the recover mode, use "add corrupted_file"
6) In the recover mode, use "recover"
7) In the recover mode, use "exit"

Link orignaallehele ja tekst ise seisuga 14 juuni 2007: www.ut.ee » Infotehnoloogia osakond » Juhendid » Failide taastamine


FAILIDE TAASTAMISE VÕIMALUSED ÜLIKOOLI ARVUTIVÕRGUS


Ülikooli keskserveritel olevast infost tehakse igal ööl varukoopiaid. Iga kuu esimesel reedel tehakse täiskoopia ning teistel öödel tehakse varukoopiad ainult muudetud failidest.

Failide taastamiseks varukoopiatelt tuleb tegutseda järgmiselt:

1. teha kindlaks, millises serveris asub füüsiliselt teie kodukataloog, 2. logida sellesse serverisse, kus asub teie kodukataloog, 3. kasutada UNIXi käsku recover.


E-postkasti taastamine

Järgnevalt kirjeldame täpsemalt, mida on tarvis teha oma e-postkasti taastamiseks.

Kuna Tartu Ülikooli arvutivõrgu kasutajate kodukataloogid on mitmetes serverites, siis tuleb enne recover käsu sisestamist kindlaks teha, millisesse serverisse sisse logida, et seda käsku saaks kasutada. Selleks logige SSH kliendiga mõnda ülikooli serverisse ja sisestage käsurealt korraldus df -k|grep oma kasutajanimi ja vajutage Enter.

[2] haldjand@math:~> df -k|grep haljand

Süsteem väljastab vastuseks failide leidmiseks läbitava tee (path), mille ees on serveri nimi, kus kodukataloog tegelikult asub.

Näiteks, kui süsteem väljastab ekraanile teate rubiin.physic.ut.ee:/export/home/users/haljand, siis kinnitab see, et kasutaja kodukataloog asub serveris rubiin.physic.ut.ee. Sinna peakski siis uue seansiga sisse logima.

Kui süsteem väljastab vastuseks järgmise rea: /export/home/users/haljand , (st serveri nime pole nimetatud) siis asub teie kodukataloog selles serveris, kuhu te olete hetkel sisse logitud ning te võite asuda kohe failide taastamise juurde.

Kui süsteem väljastab vastuseks cluster1.it.da.ut.ee, siis asub teie kodukataloog serveris mustikas.ut.ee, cluster2.it.da.ut.ee puhul aga murakas.ut.ee. Neil juhtudel te ise oma faile taastada ei saa. Võtke palun ühendust telefonil 7375 500 või saatke e-mail aadressil ak.abi@ut.ee.

Oluline on meelde jätta ka kodukataloogi asukoht. Antud näite puhul on see /export/home/users/haljand , kuid see võib olla ka kujul /export/home/haljand või /export/home/h/haljand , sõltuvalt serverist kus teie kodukataloog asub.

Kui kodu asub mõnes teises ülikooli serveris, mitte selles, kus praegu sees olite, siis tuleb kasutajal sinna sisse logida.

Edasi kirjutage käsureale /usr/bin/nsr/recover –s nsrhost.ut.ee ja vajutage Enter klahvi. Seejärel küsib süsteem Teie käest kataloogi nime. Ekraanile ilmub teade: Enter directory to browse: Kirjutage käsureale vastuseks seesama kataloogi tee, mille saite df -k käsu peale, kusjuures triinu2 asemel kasutage oma kasutajanime. Näiteks /export/home/t/triinu2/ - avicenna kasutajatel või /export/home/users/triinu2/ - rubiini kasutajatel või /export/home/triinu2/ - osooni kasutajatel

Enter directory to browse: /export/home/t/triinu2/

Selle tulemusena on aktiivne kaust muudetud ja ekraanile ilmub järgmine teade: recover: Current working directory is /export/home/t/triinu2/ ja käsuviip kujul

recover>

Edasi valige kuupäev, millal salvestatud varukoopiat te soovite saada. Kirjutage käsureale korraldus changetime kuupäev.

Kuupäev tuleb esitada kujul kuu/päev/aasta. Näiteks 2. augustil 2006 tehtud varukoopia tellimiseks kirjutage kuupäevaks 08/02/2006

recover>changetime 08/02/2006

Ekraanile tuleb järgmine teade: time changed to Wen Aug 2 23:59:59 2006

NB! Kuupäeva on vaja muuta ainult siis, kui tahate saada mõnda vanemat versiooni oma failidest mitte kõige viimast.


Edasi märgistage failid, mida soovite taastada. Korraldusega ls -la (või ls või dir) saate kataloogis olevate failide nimekirja ekraanile tuua, kusjuures iga faili juures on näha ka faili suurus ja kuupäev. E-kirjad asuvad tavaliselt failis mbox. Failide märgistamiseks kasutage add käsku. E-postkasti taastamiseks sisestage korraldus add mbox.

recover>add mbox

Ekraanile tuleb teade: 1 file(s) marked for recovery

Edasi andke korraldus recover.

recover>recover

Ekraanile ilmub tekst: Recovering 1 file into its original location Total estimated disk space needed for recover is 1.8 MB. Volumes needed (all on-line): UT.062 at L1000 Requesting 1 file(s), this may take a while...

Nüüd tuleb teil ilmselt pisut oodata, sest vajalik magnetlint ei pruugi olla lindirobotis. Süsteemiadministraatori arvutiekraanile ilmub vastav päring. Isegi kui nõutud lint on robotis olemas, võtab faili ülesotsimine aega, sest tegemist on ikkagi lindiga, mitte kettaga. Kui süsteem on faili (failide) taastamiseks vajaliku info leidnud, ilmub teie ekraanile järgmine teade:

mailasm -r ./mbox ./mbox file exists, overwrite (n, y, N, Y) or rename (r, R) [n]?

Siia kirjutage R. Sel juhul ei kirjuta süsteem üle teie praegust mbox-i. Vana (taastatud) fail saab nimeks mbox.R.

Ekraanile ilmub teade:

renaming ./mbox to ./mbox.R Received 1 file(s) from NSR server `madli.ut.ee' Recover completion time: Fri Sep 22 15:31:20 2006

Seega on nüüd Teie kodukataloogi salvestatud fail mbox.R, mis sisaldab Teie e-postkasti 2. augusti seisuga.

NB! Täpsemaid juhiseid recover käsu kasutamise kohta saate, kui sisestate käsureale korralduse help.

recover> help

Töö lõpetamiseks sisestage korraldus exit.

recover> exit


Kuidas lugeda kirju, mis asuvad failis mbox.R?

Kirjade lugemiseks soovitame kasutada programmi pine. Kui Te tipite käsureale korralduse pine ilma parameetriteta, siis avab programm vaikimisi faili mbox, kus asub jooksev (käesolev) e-postkast.

Kasutage parameetrit -f ja näidake ära fail, mida tahate avada. Kirjutage käsureale järgmine korraldus: pine -f /home/triinu/mbox.R. NB! Käsu pine –f ja faili asukohatee vahele jätke kindlasti tühik!

[2] triinu@avicenna:~> pine -f /home/triinu/mbox.R

Teine võimalus vanade kirjade lugemiseks on järgmine: liitke failid mbox ja mbox.R korraldusega cat mbox.R>>mbox.

[2] triinu@avicenna:~> cat mbox.R>>mbox

Selle käsu tulemusena on uued ja vanad (taastatud) kirjad kokku kogutud ühte faili. Edasi tippige korraldus pine ja avage INBOX.

Kolmas võimalus on tõsta fail mbox.R kataloogi Mail käsuga: mv mbox.R Mail/

[2] triinu@avicenna:~> mv mbox.R Mail/